<< Parasola conopilea, stožčasta črnilovka | Gobe | Parasola plicatilis, zgubana črnilovka >>
Parasóla lilatíncta (Bender & Uljé) Redhead, Vilgalys & Hopple (2001)
Rod: Parasola - črnilovke
ZNAČILNOST: je majhna dežniku oz. kitajskemu senčniku podobna goba lilaste barve, ki ima vidno rebrasto strukturo lističev pod klobukom in tanek bet, s staranjem pa na robovih počrni.
KLOBUK: 2-5 cm široki klobučki so sprva polkroglasti in po višini dolgi 1.5-3 cm, kasneje se razširijo in postanejo konveksni, končno pa lahko imajo rob obrnjen navzgor, so gladki, lilaste do svetlo modrikaste barve, lahko tudi bledo škrlatno rjavkasti, z majhno plitvo jamico bledo rjavkaste barve v sredini in z ozkim pasom belkaste barve, ki obroblja rjavo sredico, stari so sivo rjavi, prosojni in zaradi lističev pod klobukom z vidno rebrasto oz. žlebasto strukturo tudi na robu, star klobuk je gubasto nažlebkan, s staranjem na robovih počrni in se končno sesede.
TROSOVNICA: lističi so sprva beli, pozneje sivkasti in končno s staranjem počrnijo s svetlim robom, prosti, ločeni od beta, ohlapni in razmaknjeni.
BET: 4-6(10) cm dolg oz. visok, 1-3 mm debel, bel ali sivkasto bel, vitek, tanek, krhek, prosojen, rahlo zavit proti dnu, v dnišču nekoliko nabrekel (do 5 mm).
MESO: belkasto, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 9.6-13(15) x 6-8.3 µm, jajčasti oz. elipsasti, trosni prah je temno rjav ali črn.
RASTIŠČE: raste v parkih in javnih vrtovih, na sekancih in koščkih lesa, na travnikih, na ilovnatih tleh, ob makadamskih cestah blizu gozdov, v majhnih skupinah, od poletja do jeseni, redka.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: neužitna.
Foto: Eva Zupan.
SINONIMI: Coprinus lilatinctus Bender & Uljé (1997)
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1997